Egy kis szemöldök történelem
Már az egyiptomi fáraó ábrázolásokon is tökéletesen látszik, hogy a szemöldökük minden esetben milyen gyönyörűen ívelt, dús és erőteljesen fekete. Ez nyilván nem véletlen. Akkoriban mind a férfiaknál mind a nőknél elfogadott volt az erős smink valamint különféle festések, ékszerek használata, miért is pont a szemöldökük maradt volna ki a tökéletes összképre való törekvésből?
A szemöldök ápolása és gondozása nemcsak Egyiptomban, de valamennyi későbbi kultúrában is megjelent. Az ókori görögök például ásványi anyagok darálékával vagy korommal festették be, de ugyanígy használtak különböző segédeszközöket a dúsabb hatás elérése érdekében az iráni vagy mexikói dinasztiák is. A történelem során -az aktuális divat váltakozásával együtt -felváltva kerülnek előtérbe a vékony szemöldökök és a dús, szinte már összeérő ívek.
Vékony szemöldök volt a divat a középkorban Európában, amikor a nők körében a hófehér bőr, a sápadt arc kihangsúlyozása számított trendinek. Ez a divat tovább folytatódott I. Erzsébet királynő ideje alatti is,kinek feltűnően csupasz homlokát még jobban kihangsúlyozta vékony, magasan ívelt szemöldöke.
A 17. és 18. században aztán újra csak a vastag változat jött divatba. Ekkortájt szőrrel pótolva, festékkel erősítve próbálták elérni a minél dúsabb íveket. Aztán a némafilmek idején, nagyjából az 1930-as években ismét a szuper-vékony szemöldök számított trendinek. Később Brooke Shields és Madonna ismét népszerűsítette a bozontos variációt. A 90-es évek aztán ismét változást hozta Cindy Crawford vagy Drew Barrymore vékonyan ívelt szemöldöke vált trendivé és így tovább évről évre változva.
Természetesen kirívó példák is akadtak mindig, mint például a szupermodell Kristen McMenamy, kinek karrierje azután indult be, miután nemes egyszerűséggel leborotválta szemöldökét. Ez utóbbi művelet azért elég egyedinek számít, nem is tudok sok kopasz homlokú sztárról, talán még Whoopi Godlberg jutna eszembe erről a vonalról.
Szemöldök divat és bakiparádé napjainkban
Napjainkban talán ismét a szépen ívelt nem túl vékony és nem is túl vastag szemöldök van divatban. Természtesen minden esetben figyelembe kell venni az arc formáját, a frizura színét is, mert ezek is meghatározhatják az optimális színt, vastagságot és ívet.
Aki nem bízik saját ügyességében kérjen segítséget kozmetikustól. Mivel szemöldökünk keretbe foglalja az arcunkat és jelentősen meghatározza a tekintetetünket is nagyon fontos, hogy a mindig a tökéletességre kell törekedni. Elég egy mellényúlás és hosszú hetekre elronthatjuk egész megjelenésünket.
Sokszor nem is gondolnánk, hogy mennyire meghatározó funkciója van a szemöldökünknek és csak akkor látjuk ezt be, amikor szembetalálkozunk egy kevésbé jól sikerült próbálkozással. Íme néhány példa szemléltetésként.
Az egyik leggyakoribb baki a túlszedés. Ez a tipikusan “na még egy kicsit innen, na még egy kicsit onnan” érzés, aminek következtében aztán meglepő eredmények születnek. Ilyenkor aztán jön a szemöldök tus, hogy kicsit korrigálja a hiányosságokat, amitől aztán végképpen minden tönkremegy. Ennek már csak egyel durvább verziója a leborotvált, majd újrarajzolt, netán tetovált szemöldök.
A leggyakrabban előforduló másik hiba az előző konkrét ellentéte, amikor túlságosan vastag marad a szemöldök, esetlegesen némi tussal szintén megbolondítva. Ugyancsak érdekes eredményeket lehet elérni a feltűnően nagy színkülönbségekkel is (pl.világos szőke haj és korom fekete szemöldök)
Ugyanilyen feltűnő hiba ha nem sikerül a helyes ívet megtalálni (ennek fokozata, ha a két szemöldökön ráadásul két különbözően rossz ívet sikerül kialakítani). Egészen szürreális eredmények születhetnek.
Na és persze mindig vannak a meg nem értett művészlelkek.
Praktikus tanácsok a tökéletes eredményért
Legelső és legfontosabb talán, hogy nem létezik mindenki számára használható és egyaránt tökéletes sablon. Aki sablonnal próbál szemöldököt formázni, eleve vesztésre van ítélve. Minden esetben figyelembe kell venni az arc vonásait, formáját. Aki kicsit is bizonytalan a megfelelő ív és vastagság elképzelésében az kérjen tanácsot (akár csak az első szemöldök szedés erejéig is, hiszen utána már sokkal könnyebb dolga lesz).
Noha, mint említettem nincsenek sablonok, azért célszerű figyelembe venni néhány aranyszabályt, amelyek sokat segíthetnek.
A szemöldök az orrnyereg vonalánál kezdődjön a képen látható módon. Ha annál beljebb kezdődik, akkor nem nyitja a tekintetet megfelelően, ha viszont távolabbról, akkor a szemeket túlságosan is távolülőnek fogja feltüntetni.
Ha a szemöldököt képzeletben 3 részre osztjuk a második harmadtól kell lennie az ív csúcspontjának. Korábban volt egy elképzelés, miszerint a csúcspontnak a pupillák vonalában kell lennie, de ez mára már elavultnak nyilvánították, ráadásul ha így szeded ki a szemöldököd, folyton egyfajta csodálkozó tekintet fog az arcodra ülni.
Legalább ennyire fontos a jó szemöldökcsipesz, melynek segítségével meg lehet szabadulni a nem kívánt szőrszálaktól. Ennek könnyűnek, kézhez állónak kell lennie, ha folyton kicsúsznak a rakoncátlan szálak, akkor szinte biztos, hogy nem megfelelő eszköz van a kezünkben.
Szinte mindenkinek szükséges némiképpen dúsítani a szemöldök, erre a célra kifejezetten szemöldök ceruzát használjunk (ne szemceruzát) és semmiképpen nem túl sötét árnyalatot. Inkább legyen egyel világosabb. Csak a szemöldök vonalán belül dolgozzunk a tökéletes hatás elérése érdekében.
Tanácsaid nagyon hasznosak, de a fenti képen mutatott “hölgyek” tényleg klasszikus nő-ként
szeretnének élni?