Anyu megmondja

Gyerekek és kutyák egy lakásban?

images (23)

Mára már bizonyított tény, hogy a háziállatok jelenléte pozitívan hat az emberek személyiségére, hangulatára, ezáltal egészségére is. Sokan mégis elbizonytalanodnak a házi kedvenceket illetően, ha a családba kisgyermek érkezik. Néhányan bizony megszabadulnak az addigi hűséges társtól, gyakorlatilag elfeledve a korábban együtt töltött boldog időket. De tényleg nem fér meg egy kisbaba és egy kutya egy lakásban?

Kétségtelen, hogy egy kutya komoly veszélyt jelenthet egy kisgyermekre. A harapásuk erőssége több száz kilopontos erősséget is elérhet, belegondolni sem jó, hogy ez milyen sérüléseket okozhatna ez egy gyermeken. Pontosan ezért fontos, hogy tisztában legyünk néhány alapvető szabállyal. Egy jól szocializált, nyugodt vérmérsékletű kutya képes együtt élni egy csecsemővel, anélkül, hogy egyetlen egyszer is veszélyt jelentene rá, de erre mindenkinek fel kell készülnie ez nem egyik pillanatról a másikra alakul ki.

Alapvető probléma, hogy sokan a kutyát emberi tulajdonságokkal ruházzák fel és ameddig nincs gyermek a családban, ezt a szerepet gyakran egy kutya tölti be. Így minden figyelem rá irányul, megszokja a törődést és a gondoskodást. Természetes viselkedés tehát, ha a kis jövevény érkezésével az immáron háttérbe szorul kutya egyfajta irigységgel és féltékenységgel reagál. Ezekre a helyzetekre előre fel lehet és fel is kell készülni.

Jó ötlet lehet egy játék baba, amit fokozatosan a kutyához szoktatunk. Semmiképpen nem szabad, hogy játsszon vele, húzza vagy rágja. Meg kell tanulnia a parancsoknak történő azonnali engedelmességet. Akárhányszor jól cselekszik fontos, hogy megjutalmazzuk. Miután megérkezik a kis trónörökös, célszerű -akár már a kórházból- néhány kis ruháját elhozni és ráadni a játék babára, hogy a kutya megszokhassa az új illatot.  Mindig legyünk a közelben valahányszor megszagolja, ismerkedik vele és ha szépen viselkedik akkor feltétlenül jutalmazzuk is meg, így idővel öszeköti az illatot a helyes viselkedéssel, plusz egy kellemes érzéssel.

baby-dog-_tbwj images (22) images (21) cute-baby-dogs-super-heroes132249,xcitefun-cute-baby-with-the-vodafone-dog-6

 

Már a kórházból hazaérkezve ismertessük össze a kutyát a  kicsivel.  Gugoljunk le vele és hagyjuk, hogy megszaglássza. A felkészülés miatt meg fogja ismerni az illatot és nem fog agresszíven reagálni.  Arra figyelni kell, hogy a gyereket ne tartsuk a kutya feje fölé, mert ez ugrásra ösztönzi. Ez természetesen nem az agresszivitás jele, egyszerűen így túlzottan is felkeltjük a kiváncsiságát.

Nagyon sokan félnek attól, hogy a gyermek a kutyától fertőzést kaphat. Mindenképpen tudni kell, hogy egy tisztán tartott, féregtelenített, oltott és rendszeresen fürdetett kutya baktrériumflórája semmivel sem veszélyesebb, mint akár a nagyobb testvérek óvodából vagy iskolából hazahurcolt betegségei. Természetesen egy újszülött esetében azért ne engedjük meg, hogy a kutya össze-vissza nyalja, de egy rövid szaglászástól nem lesz még baja. Így kielégítjük a kutyusunk kiváncsiságát és láthatjuk a reakcióit is. Nagyon fontos, hogy soha ne hagyjuk őket kettesben még akkor sem ha az ismerkedés zökkenőmentesen zajlott is. Ebben az új helyzetben mindig figyelni kell a kutyára is. Lehetőség szerint próbáljunk időt szakítani rá egy-egy simogatás vagy rövid játék erejéig, hogy továbbra is a család fontos tagjának érezhesse magát.

images (20)babies-imagedog-babyimages (19)images (18)

Ahogy a kicsi nő, úgy azért adódhatnak kellemetlen helyzetek. Elég nehéz egy csöppséggel megértetni a határokat. Nekik még nincs éles különbség egy plüss játék és egy igazi kutya között. Egy simogatásból nagyon gyorsan lehet fültépés vagy szőrcibálás. A kutya fájdalomra viszont reagálhat a szokásostól eltérően vagy agresszívebben. Továbbra is alapvető szabály, hogy ne hagyjuk őket kettesben. Nagyon figyeljük a kutya reakcióit és mérjük fel az ingerküszöbét is. Ha szükséges távolítsuk el a gyereket a közeléből. Mindenképpen kell egy olyan hely, kis zug a kutya számára, ami a gyereknek tabu. A legtöbb kutyus ilyenkor ösztönösen is menekül és keresi a nyugalmat. Ezt minden esetben tartsuk tiszteletben.

images (17)images (16)download (7)

 

Amint lehetséges a gyermeknek meg kell tanítani, hogy a kutyát evés és pihenés közben nem szabad zavarni. Amint ezeket a szabályokat sikerül megértetni és betartatni még kevésbé kell tartanunk a balesetektől. Természetesen ugyanígy meg kell tanítani a kutyának is a legfontosabb szabályokat (nem nyúlhat a gyerek ételéhez, nem rághatja a játékait stb.)

5d0332ef699f67ffed06caf5bc20cc81a.baa-dog-vs-kidimages (15)

Bizonyított tény, hogy a kutya nagy segítséget jelent a gyermek személyiségfejlődésében, szocializáldásában. Azok a gyerekek, akik kutya mellett nőnek fel sokkal kevésbé agresszívek, könnyebben kötnek barátságot, gondoskodóbbak és toleránsabbak lesznek. Akár betegség, akár lelki krízis esetén (pl. válás, haláleset) egy kutyus jelenléte bizonyítottan lerövidíti mind a testi mind a lelki gyógyulás folyamatát. Nem véletlenül alkalmazzák a kutyusokat sérült gyermekek vagy súlyos beteg, kórházi kezelésre szoruló kicsik gyógyítása során.  Egyfajta láthatatlan kötelék ez, amely mindkét félre egyaránt pozitív hatást gyakorol.

download (6)intesahobby-condivisi

Ennek a láthatatlan köteléknek köszönhetően a kutya a gyermek igazi társává válhat, bohóc, testőr és jóbarát egy személyben.  Ha a gyermek megtanul gondoskodni a kutyáról, ha bevonjuk a napi  feladatokba (sétáltatás, etetés stb.) fokozatosan megtanulja a felelősségvállalás fogalmát és fontosságát.

riposino cane-divano

cane-che-si-presta-a-tutto

Nagyon sok tanulmány és cikk foglalkozik azzal, hogy kisgyermek mellé milyen fajtájú kutyát célszerű választani. Sokan azt vallják -és ezzel én is egyetértek -hogy a kutya megfelelő nevelése és gondozása a legfontosabb tényező, nem is feltétlenül a fajtája. Kétségtelen, hogy vannak ingerlékenyebb, kisebb tűrőképességgel rendelkező kutyák és vannak tipikusan családi kutyának mondott fajták is. Egy felelősségteljes gondolkodású gazdi azonban mindig tisztában van a saját kutyája határaival és idegrendszerének állapotával. Minden morgásnak, szőrborzolásnak ilyenkor kiemelt szerepe van, semmi felett nem szabad átsiklani.in-viaggio poltrona cuscino

Ha pedig minden rendben megy és kialakul egy kölcsönös bizalmon és szereteten alapuló kapcsolat, akár hasonlóan jókedvű pillanatok részesei is lehetünk.

https://www.youtube.com/watch?v=5frzWs-StNM

Ez pedig a napokban annyira népszerűvé vált videó összeállítás, ami a kutyusok feltétlen szeretetét bizonyítja. Így örülnek, mikor gazdáik hosszú idő után végre hazaérnek. Bántanák-e vajon ezek a kutyák valaha is a család bármelyik tagját?

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!